Čo je faktorová analýza
Faktorová analýza na základe vzájomných vzťahov medzi viacerými premennými identifikuje tie, ktoré spolu vzájomne súvisia. Z tých, ktoré vzájomne úzko súvisia vytvára takzvané faktory, a tým redukuje počet premenných do menšieho počtu faktorov. Inými slovami, faktorová analýza pomocou skúmania vzájomných vzťahov medzi premennými (korelačnými maticami) sa snaží identifikovať faktory v skupine premenných, ktoré znížia počet premenných.
Premenné, ktoré skúmame a ktorých je zvyčajne veľa môžeme nazvať manifestnými premennými. A zredukované premenné – faktory môžeme nazvať latentnými premennými. Faktorová analýza sa prakticky používa na a) zistenie vzájomných vzťahov medzi premennými b) pri tvorbe dotazníkov c) pri redukcii veľkého počtu premenných na obmedzený počet faktorov Field (2013, str. 666.)
Predstavme si, že chceme skúmať určité premenné, na ktoré sa nevieme spýtať priamo jednou otázkou, ale len prostredníctvom viacerých iných otázok. K takýmto premenným patria napríklad introverzia, úzkosť, depresia alebo intuícia. V skutočnosti neexistuje len jedna otázka, pomocou ktorej vieme zistiť ako je človek introvertný, úzkostný, alebo ako veľmi je intuitívny. Zvyčajne musíme človeku položiť viacero otázok, niekedy celý dotazník, aby sme si spravili aký taký obraz o tom ako veľmi je, alebo nie je, intuitívny. Konštrukt Intuície je v tomto prípade latentná premenná – faktor, teda premenná, ktorú meriame pomocou viacerých iných otázok v dotazníku, ktoré v tomto prípade nazývame manifestné premenné.
Pri skúmaní konštruktu intuície môžeme použiť dotazník, ktorý vytvorila nemecká výskumníčka Cornelia Betschová (2004). V dotazníku sa snaží identifikovať intuíciu pomocou aj týchto otázok: „Pozorne načúvam svojim najhlbším pocitom“, alebo „Moje pocity hrajú dôležitú úlohu v mojich rozhodnutiach.“ Podobných otázok vytvorila 9, a predpokladala, že tieto otázky dokážu zachytiť konštrukt intuície. Každá otázka sa pýta na intuíciu a jej prejavy trochu iným spôsobom, ale všetky súvisia s intuíciou. Súčasne dotazník obsahuje aj otázky, ktoré majú merať konštrukt uvažovania, deliberácie a tiež pomocou 9tich otázok (manifestných premených). V tomto príklade budeme pracovať s týmto dotazníkom.
Predtým, než sa pustíme do samotnej analýzy tak si ešte vysvetlíme niekoľko dôležitých pojmov. Začneme s tým, že existujú dva typy faktorovej analýzy: exploračná a konfirmačná. Exploračná faktorová analýza bola navrhnutá za účelom objavovať (explore) skryté faktory v rámci skupiny premenných, kedy vopred presne nevieme aké vzťahy máme medzi nimi očakávať. Naopak konfirmačná faktorová analýza bola vytvorená za účelom potvrdiť, overiť už vopred známu, očakávanú existenciu faktorov. Preto pre nové dotazníky, skupiny premenných používame exploračnú faktorovú analýzu, a pre už existujúce, overené a známe používame konfirmačnú faktorovú analýzu. Softvér PSPP umožňuje však počítať len exploračnú faktorovú analýzu. Pri počítaní exploračnej faktorovej analýzy je počet respondentov dôležitý. Field (2013) uvádza, že na každú otázku z dotazníka potrebujeme minimálne 10 až 15 respondentov. Čiže ak má náš dotazník 10 otázok, potom potrebujeme minimálne 100 až 150 respondentov.
K ďalším dôležitým pojmom patrí faktorové zaťaženie, sýtenie alebo faktorový náboj (factor loading), ktorý znamená aká časť variability konkrétnej premennej Xi je vysvetlená konkrétnym faktorom F. Halama (2011) ju opisuje aj ako koreláciu s faktorom, ktorá rovnako ako korelačný koeficient nadobúda hodnoty od -1 po 0 v prípade nepriameho vzťahu alebo od 0 po 1 v prípade priameho vzťahu. Čím sú hodnoty bližšie 1, tým viac premenná sýti daný faktor. Výsledkom exploračnej faktorovej analýzy v programe PSPP je aj faktorová matica, ktorá obsahuje faktorové zaťaženie všetkých premenných (otázok z dotazníka) k jednotlivým faktorom. V matici uvidíme aký vzťah má každá otázka k jednotlivému faktoru, či ho sýti pozitívne, negatívne a ako silno.
Vlastná hodnota (eigenvalue) je podľa Hendla (2009, str. 508) : „číslo, ktoré vo faktorovej analýze udáva pre daný faktor, koľko vysvetľuje variability zo systému premenných, ktoré sledujeme.“ Čím vyššia hodnota, tým faktor viac vysvetľuje z variability premenných. Vlastná hodnota je zvyčajne malé číslo od 0 po približne 10, niekedy i viac (závisí od dát) a nás zaujímajú hodnoty vyššie než 1.
Ak by sme skúmané premenné zobrazili graficky ako body v priestore okolo centrálneho bodu a chceli by sme ich priraďovať k jednotlivým faktorom, tak by sme do priestoru nakreslili dve úsečky, ktoré sa pretínajú v strede. Úsečky by boli vlastne faktory a podľa toho aký typ rotácie úsečiek – faktorov by sme zvolili tak by boli alebo neboli na seba kolmé. Ak by sme ich rotovali avšak vždy by boli na seba kolmé, tak tento typ rotácie sa nazýva ortogonálny. Tu predpokladáme, že sú faktory na sebe nezávislé, vzájomne nekorelujú a sú jedinečné. Alebo by mohli zvierať akýkoľvek iný uhol a boli by teda vzájomne na seba šikmé. Rotácia faktorov sa používa aj v programe PSPP, ktorý nám ponúka štyri typy rotácie:
- Žiadnu (None)
- Varimax je kolmý (ortogonálny) typ rotácie. V tomto prípade program rotuje osi, avšak vždy sú jednotlivé osi na seba kolmé. Súčasne každá premenná sýti len jeden faktor, teda minimalizuje počet premenných, ktoré majú vysoký náboj. Tento typ rotácie je v programe prednastavený, pretože sa najľahšie interpretuje a má aj najširšie možnosti aplikácie.
- Quartimax minimalizuje počet faktorov a je taktiež kolmý typ rotácie.
- Equimax je kombináciou hore uvedených. Snaží sa vybrať minimálny počet faktorov a súčasne každá premenná sýti len jeden faktor. Je to tiež ortogonálny typ rotácie.
Sutinový graf (scree plot) je graf zložený z vlastných hodnôt (eigenvalues), ktoré sú na Y-novej osi a faktorov na X-ovej osi zoradených od najvyšších po najnižšie. Graf vždy klesá, a pri interpretácii je dôležitý jeho tvar. Prudký pokles krivky grafu je ideálny, nakoľko znamená, že máme málo faktorov s vysokými vlastnými hodnotami (eigenvalues). Teda manifestné premenné (otázky z dotazníka) dobre sýtia jednotlivé faktory, ktorých nie je veľa.
Podrobnejšie a v súvislostiach si tieto pojmy vysvetlíme na riešení a interpretácii nasledovného príkladu.